PODSUMOWANIE LXI Walnego Zgromadzenia

PODSUMOWANIE LXI Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” w Olsztynie z dnia 24 czerwca 2025 r.

W dniu 24 czerwca 2025 r. w auli Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie, przy ul. Turowskiego 3, odbyło się coroczne Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty”.

Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem Spółdzielni, którego kompetencje określają przepisy ustawy oraz Statutu Spółdzielni. Decyzje Walnego Zgromadzenia podejmowane są w formie uchwał w drodze głosowania. Członkowie naszej Spółdzielni przegłosowali łącznie 12 uchwał należących do wyłącznej kompetencji Walnego Zgromadzenia.

Uchwały podjęte przez LXI Walne Zgromadzenie

Spośród kandydatów zgłoszonych z sali wybrano członków prezydium Walnego Zgromadzenia. Przewodniczącą została Maria Szwejkowska, zastępcą Małgorzata Gieczewska, sekretarzem Małgorzata Sztąberska, asesorem Władysław Bystry. Wybrano również skład komisji mandatowo-skrutacyjnej, wnioskowej oraz wyborczej.

Zebranie po raz pierwszy odbyło się przy wykorzystaniu elektronicznego systemu liczenia głosów, tj. za pomocą pilotów do głosowania, co znacząco usprawniło przebieg obrad. Ważnym punktem porządku obrad było podjęcie uchwały o przeznaczeniu nadwyżki bilansowej za 2024 r., którą Spółdzielnia wypracowała w kwocie 4 206 904,38 zł.

Decyzją Członków Spółdzielni Walne Zgromadzenie postanowiło przeznaczyć nadwyżkę bilansową:

  1. w wysokości 2.100.000,00 zł (słownie: dwa miliony sto tysięcy złotych) – na fundusz remontowy mienia z przeznaczeniem na pokrycie kosztów remontu lokali użytkowych,
  2. w wysokości 2.106.904,38 zł (słownie: dwa miliony sto sześć tysięcy dziewięćset cztery złote i trzydzieści osiem groszy) – na częściowe pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym Członków Spółdzielni.

W konsekwencji, pożytki z działalności gospodarczej przeznaczone dla członków Spółdzielni obniżą opłaty na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości o 0,35 zł/m2. Część nadwyżki bilansowej zostanie przeznaczona na fundusz remontowy mienia, co umożliwi przeprowadzenie remontów lokali użytkowych, w które od lat nie inwestowano. Brak inwestycji doprowadził do pogorszenia ich stanu technicznego, a w rezultacie – do utraty najemców. Najem lokali użytkowych ma istotny wpływ na wypracowaną nadwyżkę bilansową, dlatego ich modernizacja i poprawa standardu przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności ofert oraz przyciągnięcia nowych najemców.

Kolejnym istotnym punktem obrad był wybór uzupełniający członków Rad Osiedli: „Jaroty” i „Nagórki” po jednym członku do każdej z rad. Członkiem Rady Osiedla „Jaroty” został Janusz Szostek, a członkiem Rady Osiedla Nagórki – Piotr Uściński.

W porządku obrad znalazło się także udzielenie absolutorium członkom Zarządu za 2024 rok. W wyniku głosowania, Walne Zgromadzenie udzieliło absolutorium wszystkim członkom Zarządu.

Bardzo pozytywnie oceniono zastosowanie pilotów do głosowania – przede wszystkim zapewniło to szybkość i przejrzystość głosowań.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Członkom Spółdzielni, za poświęcony czas i zaangażowanie w nasze wspólne sprawy. Jednocześnie już dzisiaj serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnym Walnym Zgromadzeniu.

Dodatkowo informujemy, że na stronie internetowej Spółdzielni w portalu: e-bok pojawił się protokół z tego posiedzenia, przedstawiający szczegółowy przebieg obrad.

Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” w Olsztynie

DOKUMENT PODSUMOWANIA LXI Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” w Olsztynie z dnia 24 czerwca 2025 r.