DOMY KULTURY

________________________________________________

𝐊𝐎𝐍𝐊𝐔𝐑𝐒 𝐏𝐋𝐀𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐘 𝐈𝐌. 𝐇. 𝐌𝐈𝐊𝐔𝐋𝐊𝐒𝐈𝐄𝐉 ,,𝐌𝐨́𝐣 𝐏𝐫𝐳𝐲𝐣𝐚𝐜𝐢𝐞𝐥”


Tegoroczna edycja konkursu plastycznego „Mój Przyjaciel” – organizowanego przez ks. prałata Mariana Matuszka – proboszcza parafii NMP Fatimskiej, Krystynę Licznerską – kierownika Osiedlowego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” oraz przy współorganizacji Rady Osiedla „Pieczewo” – została rozstrzygnięta.

Zadaniem uczestników konkursu było artystyczne przedstawienie tego, kogo lub co uważają za swojego przyjaciela. Prawdziwy przyjaciel to ktoś, z kim łączy nas głęboka więź oparta na bezwarunkowym zaufaniu i wzajemnej pomocy, to powiernik sekretów i ktoś, na kogo zawsze można liczyć i z którym dzielimy nie tylko troski, ale i radości. Ważne, że takiego przyjaciela mamy.

Temat konkursu uczestnicy potraktowali bardzo szeroko, prezentując zarówno członków rodziny, rówieśników, ale również zwierzęta. Dzieci wykonały mnóstwo przepięknych rysunków, a jury w składzie: Mirosława Smerek-Bielecka – przewodnicząca, Krystyna Licznerska i Katarzyna Bloch – członkowie – stanęło przed trudnym zadaniem, bowiem wiele prac wyróżniało się pomysłowością, samodzielnością, starannością oraz oryginalnym ujęciem tematu.

A oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

𝐊𝐚𝐭𝐞𝐠𝐨𝐫𝐢𝐚 𝐈 – 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐝𝐬𝐳𝐤𝐨𝐥𝐚
🏆I miejsce – Wojtek Szymanowicz
🏆II miejsce – Joanna Cudnik
🏆III miejsce – Julia Barcikowska

𝐊𝐚𝐭𝐞𝐠𝐨𝐫𝐢𝐚 𝐈𝐈 – 𝐤𝐥. 𝐈-𝐈𝐕
🏆I miejsce – Szymon Malinowski
🏆II miejsce – Amelia Grzymkiewicz
🏆II miejsce – Lidka Jelińska
🏆III miejsce – Maja Robaczewska
🏆Wyróżnienie – Aleksandra Szemplińska

𝐊𝐚𝐭𝐞𝐠𝐨𝐫𝐢𝐚 𝐈𝐈𝐈 𝐤𝐥. 𝐕𝐈-𝐕𝐈𝐈𝐈
🏆I miejsce – Lidka Robaczewska
🏆II miejsce – Weronika Szulc
🏆III miejsce – Amelia Ziarek
🏆Wyróżnienie – Ola Szulc

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 14 czerwca br. po Mszy św. o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Olsztynie. Wręczenia nagród dokonała Katarzyna Hajduk i Tomasz Swędrowski – wiceprezesi Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty”.

Dziękujemy dzieciom za tak liczny udział w konkursie. Wszystkie prace były wspaniałe, z ogromem twórczej wyobraźni, dlatego też organizatorzy postanowili nagrodzić nie tylko zwycięzców w poszczególnych kategoriach, ale wszystkie dzieci, które narysowały swoich przyjaciół i przysłali prace konkursowe, które można oglądać na wystawie zorganizowanej w Klubie „Akant”, przy ul. Kanta 11, do końca wakacji. Serdecznie zapraszamy! Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za kreatywność i ogromne zaangażowani, a laureatom serdecznie gratulujemy!
Małgorzata Gieczewska
Fot. Tadeusz Zieliński

______________________________________________


___________________________________________________
__________________________________________________

DZIEŃ DZIECKA W SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ „JAROTY”

Zaprosiliśmy Dzieci do wspólnej zabawy z okazji Ich święta w Klubach Kultury ,,Na Górce” i ,,Akant” (30 i 31.05.2026r).
Było wiele atrakcji:
– bańki mydlane
– zabawy z chustą, pod namiotem
– malowanie buziek
– zabawy z ciastoliną, itp.

Dzieci chętnie brały udział w proponowanych zabawach w raz z Rodzicami.
Atmosfera była radosna i pełna dobrych emocji 🙂

________________________________________________________________

RODZINNY PIKNIK SPORTOWY – FOTORELACJA 

W niedzielę, 24 maja, plac przy SM Jaroty opanowały dzieci, które, razem z rodzicami uczestniczyły w Rodzinnym Pikniku Sportowym zorganizowanym przez Radę Osiedla Nagórki SM Jaroty w Olsztynie. Były tańce, mini turniej hobby horse, dmuchana zjeżdżalnia, rodzinne podskoki, biegi rzuty do kosza i wiele innych aktywności.

Dzięki młodym zawodnikom KS Szczypiorniak Olsztyn można też było spróbować swoich sił w piłce ręcznej. Piknik stał się kolejną okazją do sąsiedzkich spotkań i integracji mieszkańców Nagórek. Dziękujemy, że z Nami byliście.

Rada Osiedla Nagórki SM Jaroty

______________________________________________________

𝐖𝐲𝐧𝐢𝐤𝐢 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬𝐮 𝐎𝐫𝐭𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐚? 𝐋𝐮𝐛𝐢𝐞̨! 𝐔𝐦𝐢𝐞𝐦!


24 kwietnia 2026 roku w Klubie Kultury ,,Akant” odbył się konkurs ortograficzny adresowany do mieszkańców Olsztyna.
Komisja konkursowa w składzie: dr hab. prof. UWM Renata Makarewicz i dr hab. prof. UWM Joanna Szydłowska po sprawdzeniu zadań konkursowych ustaliła następujące wyniki w poszczególnych grupach wiekowych:

𝐊𝐥𝐚𝐬𝐲 𝐈𝐕-𝐕𝐈
I miejsce: Antonina Piwowarska oraz Amelia Ryłka
II miejsce: Ignacy Kruszewski oraz Marcelina Miecznikowska
III miejsce: Zofia Kryszk oraz Amelia Liwczan

𝐊𝐥𝐚𝐬𝐲 𝐕𝐈𝐈-𝐕𝐈𝐈𝐈
I miejsce: Mateusz Wojtkowski
II miejsce: Antonina Radomska
III miejsce: Mateusz Komorowski

𝐒𝐳𝐤𝐨ł𝐲 𝐩𝐨𝐧𝐚𝐝𝐩𝐨𝐝𝐬𝐭𝐚𝐰𝐨𝐰𝐞 𝐢 𝐝𝐨𝐫𝐨𝐬́𝐥𝐢
I miejsce: Kornelia Kucharska
II miejsce: Judyta Kostka
III miejsce: Wiktoria Chomej
Wyróżnienie: Julia Borzymowska

Nagrody wręczone zostały 30.05.2026r.
Gratulujemy i zapraszamy w przyszłym roku. 🙂

_______________________________________________________________

,,𝐒́𝐰𝐢𝐞̨𝐭𝐨 𝐩𝐨𝐞𝐳𝐣𝐢”
𝐰 𝐒𝐩𝐨́ł𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢 𝐌𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚𝐧𝐢𝐨𝐰𝐞𝐣 ,,𝐉𝐚𝐫𝐨𝐭𝐲”
,,𝐏𝐢𝐞̨𝐤𝐧𝐞 𝐬ł𝐨𝐰𝐚”

Finał konkursu poetyckiego, który odbył się dnia 23.05.2026r w Klubie Kultury ,,Na Górce”, w którym zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr.33. Młodzież przygotowała nauczycielka tej szkoły Pani Izabela Kraszewska – Szmidt.

𝐖𝐞𝐫𝐝𝐲𝐤𝐭
Jury Konkursu Poetyckiego „Piękne słowa” 2026 po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody:
Lenie Rynarzewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie za wiersze opatrzone godłem „LENAREK”,
Julii Żmijewskiej ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Olsztynie za wiersze opatrzone godłem „Myślami w Poezji”.
W imieniu Jury
prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski

Gratulujemy uczestnikom obu konkursów.
Gratulujemy Nauczycielom, Rodzicom.
Zapraszamy do udziału w następnych edycjach konkursów.

______________________________________________________________________

,,𝐒́𝐰𝐢𝐞̨𝐭𝐨 𝐩𝐨𝐞𝐳𝐣𝐢”
𝐰 𝐒𝐩𝐨́ł𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢 𝐌𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚𝐧𝐢𝐨𝐰𝐞𝐣 ,,𝐉𝐚𝐫𝐨𝐭𝐲”
W Klubie Kultury ,,Na Górce” odbył się finał Konkursu Recytatorskiego – ,,Turniej jednego wiersza”, w czterech kategoriach wiekowych:
I kat. I – III kl. szkoły podstawowe,
II kat. IV – VI kl. szkoły podstawowe,
III kat. VII – VIII kl. szkoły podstawowe,
IV kat szkoły średnie.
Dzieci najczęściej wybierały wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wiesławy Szymborskiej itp.

Po przesłuchaniu recytatorów jury pod przewodnictwem Iwony Pawlak – Łazickiej postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:

𝐈 𝐤𝐚𝐭. 𝐰𝐢𝐞𝐤𝐨𝐰𝐚
I nagrodę- Maria Płoska
II nagrodę- Lura Giera
III nagrodę – Aleksandra Pomocka
wyróżnienie – Maja Władzińska
wyróżnienie – Zofia Więch
wyróżnienie p- Gabriela Adamowicz
wyróżnienie – Szymon Burandt
wyróżnienie – Pola Rudnicka

𝐈𝐈 𝐤𝐚𝐭. 𝐰𝐢𝐞𝐤𝐨𝐰𝐚
I nagrodę – Łucja Tomporowska
II nagrodę – Aleksandra Żyła
III nagrodę – Alicja Chołaścińska
wyróżnienie I – Tadeusz Nowicki
wyróżnienie II – Anna Chołaścińska

𝐈𝐈𝐈 𝐤𝐚𝐭. 𝐰𝐢𝐞𝐤𝐨𝐰𝐚
I nagrodę – Zofia Ziółkowska
IV kat. wiekowa
I nagrodę – Olaf Płoski

__________________________________________________________________

𝐅𝐈𝐍𝐀𝐋𝐈𝐒́𝐂𝐈 𝐊𝐎𝐍𝐊𝐔𝐑𝐒𝐔 𝐑𝐄𝐂𝐘𝐓𝐀𝐓𝐎𝐑𝐒𝐊𝐈𝐄𝐆𝐎
𝐅𝐢𝐧𝐚𝐥𝐢𝐬́𝐜𝐢 𝐤𝐥. 𝐈-𝐈𝐈𝐈
23.05.2026 (sobota) godz. 11.00

◾Cezary Wielga
◾Maja Demurat
◾Jakub Orłowski
◾Andrzej Reszuta
◾Maria Roguska
◾Barbara Antczak
◾Oliwia Galusik
◾Agata Pisarska
◾Maria Płoska
◾Pola Rudnicka
◾Maria Jankowicz
◾Hanna Zdanowicz
◾Oliwia Tatarczuk
◾Janina Rzeczkowska
◾Zofia Knyt
◾Emilia Dziekońska
◾Antona Archacka
◾Liliana Czarny
◾Aleksandra Cabel
◾Zofia Chodorowska
◾Artur Tarasiewicz
◾Szymon Burandt
◾Liliana Michalonek
◾Marika Bartczak
◾Gabriela Adamowicz
◾Hanna Wieczorek
◾Zofia Więch
◾Maja Władzińska
◾Laura Giera
◾Aleksandra Pomocka
◾Jerzy Olkowski
◾Zofia Siudak

𝐅𝐢𝐧𝐚𝐥𝐢𝐬́𝐜𝐢 𝐤𝐥. 𝐈𝐕 – 𝐕𝐈𝐈𝐈 𝐢 𝐬𝐳𝐤𝐨ł𝐲 𝐬́𝐫𝐞𝐝𝐧𝐢𝐞
23.05.2026 (sobota) godz. 11.00

◾Michalina Archacka
◾Anna Chołaścińska
◾Hanna Kołpacka
◾Tadeusz Nowicki
◾Aleksandra Żyła
◾Aleksandra Chołaścińska
◾Łucja Tomporowska
◾Zuzanna Mroczka
◾Olaf Płoski
◾Zofia Ziółkowska

Serdecznie gratulujemy! 🙂

__________________________________________

__________________________________________________

________________________________________________

CHLEB I CIASTO Z BLACHY

 
Konkurs Organizowany przez Klub Kultury ,,Na Górce” SM ,,Jaroty” wspólnie z Radą Osiedla Nagórki odbył się dnia 25.04.2026r.
Konkurs Oceniała komisja w składzie:
1. Teresa Biała – Przewodnicząca Komisji, mgr. inż. Technologii Żywienia
2. Roman Szostek – Wice Przewodniczący Rady Nadzorczej SM ,,Jaroty”
3. Anna Ulatowska- Specjalista Cukiernik

4. Elżbieta Bałdyga- Przewodnicząca Komisji Kultury Rady Osiedla Nagórki

wyłoniła zwycięzców i przyznała wyróżnienie.

𝐂𝐢𝐚𝐬𝐭𝐨
🏆I miejsce – Elżbieta Marcinkowska – Schoko bons
🏆II miejsce – Milena Łazarczyk – Sernik red velvet
🏆III miejsce – Barbara Baczewska – Cytrynowiec

🏅Wyróżnienie: Izabela Socka – Jabłecznik

𝐂𝐡𝐥𝐞𝐛
🏆I miejsce – Izabela Socka – Chleb na zakwasie z ziarnem

🏆II miejsce – Barbara Baczewska – Chleb cebulowy

Nagrody w konkursie ufundowała Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Jaroty” i Rada Osiedla Nagórki.
Zaprezentowane ciasta wyglądały imponująco i były równie smaczne.

Chleby były pachnące i zawierały różnorodne składniki.

 ___________________________________________________________

WYSTAWA MALARSKA TERESY BOROWSKIEJ
Absolwentka Politechniki Gdańskiej ukończyła budownictwo.
Zawodowo pracuje w Urzędzie Miasta Olsztyna.
Od 9 lat rozwija swoje pasje malarskie pod kierunkiem malarki Mirosławy Smerek-Bieleckiej w Osiedlowym Klubie Kultury SM Jaroty w Olsztynie.

Brała udział w licznych wystawach grupowych, plenerach, warsztatach twórczych, na terenie Warmii, w Dadaju, Iławie, też na południu Włoch w Apulii.

Wystawy:
– Kluby kultury SM „Jaroty” w Olsztynie w latach 2007–2016
– Galeria ZPAP w Olsztynie
– Galeria MOK w Olsztynie
– Galeria Radiowa – Radio Olsztyn

– Galeria Miejska Ratusz- Morąg

Na wystawie prezentuje głównie malarstwo olejne, komponowane z dużym rozmachem, śmiałe kolorystyczne zestawienia tworzy nie tylko pędzlem ale też szpachelką malarską osiągając ciekawy efekt.

„Pokazuję Państwu mój dorobek artystyczny który tworzą obrazy przedstawiające „martwe natury” układane z przedmiotów kolekcji naszej pracowni, układane misternie w nastrojowe i intrygujące grupy, kwiaty oraz pejzaże miłe mojej naturze”

_______________________________________________

Spotkanie z Podróżnikiem
W Klubie Kultury ,,Na Górce”

Rafał Milcewicz – Podróżnik podzielił się swoimi wrażeniam z podroży do Wietnamu, które odbył wspólnie z Jakubem Zdankiewiczem.

Rafał Milcewicz

To 39-letni olsztynianin, nauczyciel języka polskiego, trener tańca i aspirujący pisarz. Kocha pracować z ludźmi, pomagać im poszerzać swoje horyzonty i pobudzać ich do ciekawości świata. Wierzy, że nic tak efektywnie nie uczy człowieka – zarówno o sobie samym, jak i o świecie – co podróże. I do tego stara się inspirować innych. Zwiedził już ponad 30 krajów, ze swoich podróży nieustannie czerpie inspiracje do tworzenia, i wciąż pozostaje jeszcze głodny wiedzy i nowych doświadczeń.

Jakub Zdankiewicz

Ma 27 lat i kocha odkrywać nowe zakątki świata. Oprócz tego jest miłośnikiem fotografii – uwielbia odkrywać nowe kultury i dzielić się tymi inspiracjami poprzez obiektyw swojego aparatu z innymi. Jest również miłośnikiem roślin, zwłaszcza natywnych dla Ameryki Południowej, które również inspirują jego podróże i kadry.

____________________________________________________

REGULAMIN KONKURSU

______________________________________________

REGULAMIN KONKURSU
_______________________________________________________

WYSTAWA MALARSTWA KRZYSZTOFA PIECHOCKIEGO

Krzysztof Piechocki pochodzi z Krakowa. Z wykształcenia elektronik. Obecnie na stałe mieszka w Olsztynie.
Brał udział w konkursach Artystów Nieprofesjonalnych. Uczestniczył w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i zagranicą.
Prace, które tworzy wynikają z własnej wyobraźni. Nie kopiuje rzeczywistości, bo widzi ją inaczej i tak przenosi ją na płótno.
Preferuje malarstwo olejne.
Prace prezentowane są w Galerii Korytarzowe Klubu Kultury ,,Akant”.

Zapraszamy
poniedziałek – piątek.
w godzinach 10.00 – 18.00.
ul. Kanta 11
__________________________________________________

OMNIBUS – MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY

𝐌𝐢𝐞̨𝐝𝐳𝐲𝐬𝐳𝐤𝐨𝐥𝐧𝐲 𝐓𝐮𝐫𝐧𝐢𝐞𝐣 𝐖𝐢𝐞𝐝𝐳𝐲
„𝐈 𝐓𝐲 𝐌𝐨𝐳̇𝐞𝐬𝐳 𝐙𝐨𝐬𝐭𝐚𝐜́ 𝐎𝐌𝐍𝐈𝐁𝐔𝐒𝐄𝐌”- 𝟐𝟎𝟐𝟔

Organizatorzy Osiedlowy Dom Kultury – Klub ,,Akant”
Rada Osiedla Jaroty SM Jaroty

Dnia 30.03.2026r. (poniedziałek) w Klubie Kultury „AKANT” odbył się finał turnieju wiedzy dla szkół podstawowych klas I – III.

Komisja w składzie:
1. prof. UWM dr hab. inż. Renata Augustyniak-Tunowska – przewodnicząca Jury
2. mgr. Barbara Kozińska – nauczyciel, członek Rady Osiedla Jaroty
3. mgr Alicja Popielarczyk – członek – instruktor ODK

𝐊𝐥𝐚𝐬𝐲 𝐩𝐢𝐞𝐫𝐰𝐬𝐳𝐞:
🏆I miejsce –SSP Nr 101 Klasa I Karmelowa opiekun mgr p. Anna Rudnicka
🏆II miejsce – SP Nr 34 Klasa I F opiekun p. mgr Bożena Kwiatkowska-Butrym
🏆III miejsce – SP Nr 12 Klasa I B opiekun p. mgr Agnieszka Jankowska

𝐊𝐥𝐚𝐬𝐲 𝐝𝐫𝐮𝐠𝐢𝐞:
🏆I miejsce – SP Nr 34 Klasa II E opiekun p. mgr Beata Ursel
🏆II miejsce – SSP Nr 101 Klasa II Cytrynowa opiekun p. mgr Aleksandra Majder
🏆III miejsce – SP Nr 12 Klasa II A opiekun p. mgr Agnieszka Szymańska

𝐊𝐥𝐚𝐬𝐲 𝐭𝐫𝐳𝐞𝐜𝐢𝐞:
🏆I miejsce – SSP Nr 101 Klasa III Kryształowa opiekun p. mgr Katarzyna Sztejter- Długokęcka
🏆II miejsce – SP Nr 12 Klasa III B opiekun p. mgr Anna Herman
🏆III miejsce – SP Nr 34 Klasa III G opiekun p. mgr Małgorzata Kowalczyk

Turniej Wiedzy sprawnie i z uwagą poprowadziła Aneta Nowak instruktor ODK.

Uczestnicy otrzymali statuetki „Omnibusa 2026” i dyplomy.

 

 ______________________________________________________________

_________________________________________________

MASKI KARNAWAŁOWE 
Warsztaty plastyczne pt. ‘Maski karnawałowe” odbyły się w Klubie Kultury ,,Akant”.
Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 15. Grupa ,,Starszaków” wykonała piękne maski karnawałowe według własnego pomysłu.

___________________________________________________________________

WARSZTATY – PALMY WIELKANOCNE
21.03.2026r (sobota) w Klubie Kultury ,,Akant” odbyły się otwarte warsztaty –    wykonania palm wielkanocnych.

Alicja Popielarczyk prowadząca warsztaty przedstawiła projekt palmy oraz jej wykonanie. Palmy powstały z krepiny, bibuły, patyczków, drucików i itp. Uczestniczki wykazały się dużą kreatywnością w projektowaniu i wykonaniu palm.

Warsztaty odbyły się w milej i twórczej atmosferze.

Katarzyna Bloch wspierała i była pomocna w projekcie palm.

__________________________________________________________________________

DZIEŃ KOBIET W KOLE SENIORA
Koncert dedykowany Paniom dobył się w Klubie Kultury ,,Na Górce”. Wystąpił zespół ,,Lejdis” pod kierunkiem Anny Błaszczak.
Podczas koncertu wystąpili:
▪️ Julia Zubelewicz,
▪️ Małgorzata Krawiec,
▪️ Tomasz Jeznach
Zasłuchana widownia nagrodziła wykonawców gromkimi brawami.

 

_____________________________________

PIOSENKI O MIŁOŚCI

,,𝐏𝐢𝐨𝐬𝐞𝐧𝐤𝐢 𝐨 𝐦𝐢ł𝐨𝐬́𝐜𝐢”.
Koncert w wykonaniu uczniów śpiewu estradowego Pani Katarzyny Wiącek odbył się w Klubie Kultury ,,Akant” z okazji ,,Walentynek”. ❤️
Wykonawcom akompaniował tercet:
▪️pianino – Kajetan Sęk,
▪️gitara – Roland Bilicki,
▪️ saksofon – Kamil Wiącek
W koncercie wystąpili i pięknie zaśpiewali:
♥︎Katarzyna Wiącek,
♥︎Kacper Kwiatkowski,
♥︎Patrycja Podlecka,
♥︎Beata Adrjan,
♥︎Agnieszka Szatkowska,
♥︎Agata Szatkowska,
♥︎Maja Dąbrowska,
♥︎Natan Bilicki,
♥︎Agnieszka Rycko

 

____________________________________________________
GRUPA MALARSKA  PRACOWNI PLASTYCZNEJ PRZY CEiIK

Grupa malarska istnieje od ponad 10 lat.

Wywodzi się z Pracowni Plastycznej Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych prowadzonej przez Renatę Pugowską.

Grupa spotyka się od 3 lat na zajęciach w pracowni plastycznej Klubu Kultury ,,Na Górce” Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Jaroty”.

Osoby wystawiające prace uczestniczyły w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Wszyscy są emerytami i dają dobry przykład, jak będąc na emeryturze można miło i twórczo spędzać czas realizując swoje pasje i zainteresowania.

Wystawę można obejrzeć w Galerii Korytarzowej Klubu Kultury ,,Na Górce” ul Wańkowicza 9.

Zapraszamy!

_________________________________________
WYSTAWA MALARSTWA KRYSTYNY MOSZCZYŃSKIEJ

Krystyna Moszczyńska, nauczycielka w SP nr 2 w Olsztynie.
W czasie studiów – laureatka /II i II miejsce/ w szóstym i siódmym Uczelnianego Konkursu Plastyki Amatorskiej WSP w Olsztynie.
Ulubione techniki plastyczne to:
– malarstwo olejne,
– akwarelowe,
– akrylowe,
– pastele.
Maluje najczęściej: pejzaże, martwe natury oraz abstrakcje.
Wystawa prezentowana jest w Klubie Kultury ,,Akant” ul. Kanta 11.

_________________________________

FINAŁ FERII ZIMOWYCH W SPÓŁDZIELNI

𝐅𝐞𝐫𝐢𝐞 𝐙𝐢𝐦𝐨𝐰𝐞 𝐰 𝐒𝐩𝐨́ł𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢 ❄️

Zakończyliśmy ferie zimowe w Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Jaroty” wspólną zabawą – ,,Balem maskowym” w Klubie Akant. Dzieci bawiły się w maskach przygotowanych przez siebie pod kierunkiem wychowawców.
Zwycięzcom w Olimpiadach rozdaliśmy nagrody. Dzieci otrzymały dyplomy uczestnictwa w półzimowiskach.

 

_______________________________________

FERIE ZIMOWE W SPÓŁDZIELNI   

23.01.2026r zakończyliśmy I turnus półzimowiska pobytem w kinie, rozstrzygnięciem ,,Olimpiady Greckiej”.

Wręczyliśmy wyróżnienia i dyplomy.

Podczas pobytu dzieci brały udział w warsztacie robienia pizzy w Non Solo. Obejrzały spektakl ,,Szałaputki” w Teatrze Lalek,

Uczyły się ,,Angielskiego na wesoło”.

________________________________________________

𝐅𝐞𝐫𝐢𝐞 𝐳𝐢𝐦𝐨𝐰𝐞 𝐰 𝐒𝐩𝐨́ł𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢

Półzimowisko w Klubach Kultury ,,Na Górce” i ,,Akant” rozpoczęliśmy koncercikiem zimowym w Filharmonii Olsztyńskiej.
Braliśmy udział w warsztatach pt.: ,,Dodatki do żywności” w Kortosferze.
W ramach ,,Olimpiady Greckiej” dzieci przedstawiały nazwę swojej grupy w formie rysunku, brały udział w zawodach sportowych itp.

___________________________________________________________

WARSZTATY PLASTYCZNE PRZEDSZKOLAKÓW 

Do Klubu Kultury ,,Akant” zaprosiliśmy dzieci z Miejskiego Przedszkola nr. 15 oraz Przedszkola ,,Nutka” na warsztaty plastyczne.

29.10. warsztaty przebiegły pod hasłem ,,Pani Jesień”, 26.11. tematem były ,,Świąteczne bombki”, a 10.12. ,,Choinkowe ozdoby”. Kreatywna zabawa była prednia 🙂

_________________________________________________________________________

,,𝐁𝐨𝐡𝐚𝐭𝐞𝐫𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐧𝐚𝐬𝐳𝐲𝐜𝐡 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐨́𝐰” 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬 𝐥𝐢𝐭𝐞𝐫𝐚𝐜𝐤𝐨 𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲.

,,𝐁𝐨𝐡𝐚𝐭𝐞𝐫𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐧𝐚𝐬𝐳𝐲𝐜𝐡 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐨́𝐰” 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬 𝐥𝐢𝐭𝐞𝐫𝐚𝐜𝐤𝐨 𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐲
zorganizowany przez Klub Kultury „Akant” SM Jaroty przy współpracy Rady Osiedla „Jaroty”

Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się Klubie Kultury ,,Akant” w dniu 6.12.2025r.

𝐖𝐲𝐧𝐢𝐤𝐢 𝐤𝐨𝐧𝐤𝐮𝐫𝐬𝐮 𝐥𝐢𝐭𝐞𝐫𝐚𝐜𝐤𝐨-𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞𝐠𝐨 „𝐁𝐨𝐡𝐚𝐭𝐞𝐫𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐧𝐚𝐬𝐳𝐲𝐜𝐡 𝐜𝐳𝐚𝐬𝐨́𝐰” 𝐀𝐧𝐧𝐨 𝐃𝐨𝐦𝐢𝐧𝐢 𝟐𝟎𝟐𝟓

Kapituła konkursu literacko-graficznego „Bohaterowie naszych czasów” w składzie: dr hab. Renata Makarewicz, prof. UWM oraz dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM w edycji roku 2025 postanowiła o następujących rozstrzygnięciach:

🏆I miejsce Helenka Staniucha
Kl. II c, SP 34

🏆II miejsce Anna Gonkiewicz
Kl. II Limonkowa, SP 101

🏆III miejsce Tola Jurga
SP 101

🏆Wyróżnienia:
Bogusław Sontowski
Kl. II B, SP 7

Maja Woicka
Kl. III Kryształowa, SP 101

Olsztyn, 4 grudnia 2025

dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM
dr hab. Renata Makarewicz, prof. UWM

________________________________________________________________________
MIKOŁAJKI W KLUBACH „NA GÓRCE” I „AKANT”
Mikołajki w Klubie Kultury ,,Na Górce” organizowane wspólnie z Radą Osiedla Nagórki i w Klubie,,Akant” Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Jaroty” odbyły się 6 i 7 grudnia br.
Do wspólnej zabawy wraz z Mikołajem zaprosili dzieci studenci Szkoły Teatralnej.
Były to: konkurencje sportowe, zabawy zręcznościowe, śpiewanie piosenek wraz z interpretacją ruchową.
Mikołaj śpiewał, tańczył z dziećmi i rozdawał słodycze.

Było gwarnie, wesoło i radośnie.


MIKOŁAJKI „NA GÓRCE”

MIKOŁAJKI „AKANT”

ANDRZEJKI – KLUB KULTURY „NA GÓRCE”

ANDRZEJKI – KLUB KULTURY „AKANT”

BAJKI DLA DZIECI

Studenci Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie:
Ola Berkowicz, Maria Błażewicz, Hania Bruzi, Magdalena Samociuk, Zuzanna Łaba, Martyna Smoter i Kacper Pastuła,
przygotowali dzieciom z przedszkola wiesze Jana Brzechwy w aktorskiej interpretacji, podczas której zapraszali dzieci do wspólnej zabawy. Było dużo śmiechu, radości i ogrom wspaniałych emocji 🙂

__________________________________________________________________________WARSZTATY BEAUTY

Odbyły się dnia 23.10.2025 r. w Klubie Kultury ,,Akant”.
Warsztaty prowadziły Pani Anna Grabowska i Pani Monika Popielarczyk.
Opowiedziały i zaprezentowały techniki podstawowej pielęgnacji twarzy.
Katarzyna Wiącek zaprezentowała biżuterię wykonaną metodą rękodzielniczą.



__________________________________________________________________________Rada Osiedla Nagórki zaprosiła mieszkańców Osiedla na spacer śladami historii Olsztyna.

W fascynującą podróż w czasie zabrała obecnych przewodniczka PTTK, p. Alicja Opalińska. Uczestnicy spaceru mogli lepiej poznać swoje miasto, jego zabytki oraz ludzi, którzy na przestrzeni wieków kształtowali jego charakter. Podczas wycieczki nie zabrakło ciekawostek i zaskakujących opowieści, które sprawiły, że historia ożyła na nowo.

Jednym z punktów programu była wizyta w Muzeum Warmii i Mazur, gdzie uczestnicy obejrzeli wyjątkowe wystawy związane z dziejami Warmii, świadectwo bogatej historii regionu. Pani Alicja opowiedziała również o wybitnych mieszkańcach Olsztyna, m. in. Mikołaju Koperniku, który pracował tu jako administrator dóbr kapituły warmińskiej. Spacer okazał się nie tylko lekcją historii, ale też okazją do integracji, wspólnego spędzenia czasu oraz celebrowania rozpoczynających się właśnie 672 urodzin miasta. Pozwolił również po raz kolejny odkryć i docenić Olsztyn – jego kulturę, architekturę i wyjątkowy klimat.

Dziękujemy wszystkim za udział i zachęcamy do kolejnych spotkań z historią Naszego miasta!


__________________________________________________________________________PIĘKNE BALKONY I OGRODY NAGÓREK 

Piękne balkony i ogrody to wyjątkowa wizytówka Nagórek. Rada Osiedla Nagórki nagrodziła, jak co roku, ich Właścicieli. Podczas okolicznościowego spotkania nagrody wręczyła p. Katarzyna Hajduk, wiceprezes ds ekonomicznych SM Jaroty.

Najpiękniejsze balkony i ogrody to zasługa tych, którzy w ich pielęgnację wkładają mnóstwo serca i czasu.
W tym roku wyróżnienia otrzymali:
◾Pani Danuta Malinowska,
◾Państwo Czesława i Zdzisław Ratajczak,
◾Państwo Maria i Andrzej Gąsiorek,
◾Państwo Stanisława i Józef Tomasiak,
◾Pan Jan Leganowicz,
◾Państwo Jadwiga i Mieczysław Łuczyńscy,
◾Pan Krzysztof Buchowski,
◾Państwo Krystyna i Józef Piątkowscy,
◾Państwo Urszula i Remigiusz Brejnak,
◾Państwo Cecylia, Kamil i Tadeusz Podchul.

Dziękujemy i serdecznie gratulujemy! 🙂


_____________________________________________________________________
„KWIATY” – OTWARTE, KREATYWNE WARSZTATY RĘKODZIEŁA  

(18.10.2025r.) Klub Kultury ,,Na Górce”
Kwiaty z krepiny wykonały Panie pod kierunkiem  Alicji Popielarczyk i Katarzyny Bloch.

_______________________________________________________

„JAK POPRAWIĆ SWOJE ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE?”

W Klubie Kultury ,,Na Górce” SM ,,Jaroty” (10.10.2025r.) odbyło się spotkanie z Panią Lillą Bartnikowską, którego tematem było ,,Jak poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.  Zdrowe odżywianie”.

Lilla Bartnikowska z wykształcenia Technolog Żywienia, zaprezentowała swoje doświadczenia zawodowe i artystyczne, które ukształtowały jej holistyczne spojrzenie na kwestie zdrowia i  dobrego samopoczucia.

Lilla Bartnikowska wyraża się w twórczości artystycznej, która jest prezentowana w obecnej chwili w Galerii Korytarzowe Klubu Kultury

______________________________________________________

II RAJD PIESZY Z PIKNIKIEM

W dniu 27.09.2025 roku odbył się II Rajd Pieszy z Jesiennym Piknikiem zakończonym na polanie Jeziora Kielarskiego. Organizatorem imprezy jest Spółdzielcza Rada Osiedla „Jaroty” przy współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy „Pomost” oraz Nadleśnictwem Olsztyn. Impreza adresowana jest do seniorów osiedla „Jaroty”. Rajd Pieszy na łonie natury jest inicjatywą rekreacyjną skierowaną do seniorów i ma na celu ich integrację.
O wyznaczonej porze grupa uczestników ruszyła pieszo, ścieżką przyrodniczo – leśną „Zazdrość” na polanę Jeziora Kielarskiego. Pogoda dopisała, a okres jesieni sprawił, że spacer przyniósł dużo radości i pozytywnej energii. Na polanie kielarskiej na uczestników czekało ognisko, na którym można było upiec kiełbaskę. Dodatkowo uczestnicy poczęstowani zostali ciepłym bigosem, a na deser było ciasto. Chwile odpoczynku umiliła ciekawa pogadanka Pana Pawła Artycha – Nadleśniczego Nadleśnictwa Olsztyn o sytuacji w Lasach Państwowych oraz o aspektach ekologicznych i historycznych lasów naszego regionu.
Uczestnicy spacerowali również po okolicy obserwując ją z wieży widokowej oraz odkrywając pozostałości parku dworskiego i cmentarza rodowego Erdmannów. Na koniec odbyły się zawody sprawnościowe. Rywalizacja przyniosła dużo radości i satysfakcji uczestnikom imprezy.

Serdeczne dziękujemy za udział i pomoc w organizacji spotkania. Do zobaczenia za rok. 🙂

PLAN KLUBU „NA GÓRCE”

PLAN KLUBU „AKANT”

________________________________

AKTUALNOŚCI KLUBÓW KULTURY SM „JAROTY”

DZIEŃ DZIECKA

FINAŁY KONKURSÓW

KONKURS PLASTYCZNY „OSIEDLE WIOSNĄ”

45 – lecie Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Jaroty”
,,Osiedle wiosną”

Konkurs plastyczny był adresowany do szkół podstawowych klas I-IV.

Celem konkursu było:

– uwrażliwienie na otaczające nas piękno przyrody na naszych osiedlach.

Zostało to odzwierciedlone w pracach dzieci np. piękna różowa aleja, oczko wodne z pływającym ptactwem, rozkwitające wiosenne kwiaty, przelatujące bociany itp.

Zostały nagrodzone i wyróżnione następujące dzieci:

Kategoria I klasa I

I miejsce Natalia Wierzbowicz SP nr 33

II miejsce Alisa Uslashynenka SP nr 101

III miejsce Urszua Poskrobko SP nr 101

Kategoria III klasa III

I miejsce Pawelec Anastazja SP nr 12

II miejsce Michalina Milewska SP nr 101

III miejsce Amelia Ziarek SP nr 25

III miejsce Szymon Pietkun SP nr 12

Wyróżnienie Weronika Szulc

Wyróżnienie Lidia Robaczewska SP nr 12

Wyróżnienie Oliwia Gawlik SP nr 101

Kategoria IV klasy IV

Wyróżnienie Nikola Dobosz SP nr2

Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.

FINALIŚCI TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA

Finaliści   ,,Turnieju Jednego Wiersza” 13.05.2024 r.

Klasy I – III

  1. Jan Kaczorowski
  2. Michalina Archacka
  3. Helena Czerwińska
  4. Anna Chołaścińska
  5. Róża Kolpy
  6. Aleksandra Pomocka
  7. Urszula Poskrobko
  8. Emilia Banaczek
  9. Marta Lewandowska
  10. Laura Giera
  11. Iwo Zając
  12. Hanna Kołpacka
  13. Aleksandra Łukowska
  14. Wiktoria Piechocka
  15. Paweł Olber
  16. Paula Pałyska
  17. Matylda Wade
  18. Maja Koper
  19. Izabela Hałań
  20. Dominika Sadowska
  21. Aleksandra Rajchel

Finaliści ,,Turnieju Jednego Wiersza” 14.05.2024 r.

  1. Maciej Pudelski
  2. Krzysztof Kossakiewicz
  3. Marcelina Miecznikowska
  4. Zuzanna Mroczka
  5. Łucja Tomporowska
  6. Oliwier Parys
  7. Aleksandra Żyła
  8. Julia Jarosz
  9. Agata Wade
  10. Wiktoria Wach
  11. Anna Paciulan

CHÓR MAMUSIEK

LEKCJE ŚPIEWU

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ OMNIBUSEM 2024

OSIEDLE WIOSNĄ – REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

CIASTO I CHLEB Z BLACHY 2024

DYKTANDO 2024

LATINO SOLO

KONKURS PLASTYCZNY „KOLORY JESIENI W PRZYRODZIE

KONKURS LITERACKI „Z BAJKĄ PRZEZ ŻYCIE”

KURS DLA DZIECI 7-13 LAT

JOGA

OKIEM DOTKNĄĆ NIEMOŻLIWEGO…

Mamy przyjemność zaprosić Państwa w podróż do krainy magii, czarów, iluzji… tam, gdzie nierealne i niemożliwe staje się rzeczywiste i bliskie.

W tę podróż zabierze Państwa Łukasz Ogonowski – nowoczesny iluzjonista, uczestnik VII edycji programu „Mam Talent”, członek najsłynniejszej grupy Champions of Illusion, twórca „Spektaklu Iluzji” wystawianego na deskach teatrów w całej Polsce.

Swoimi autorskimi pokazami od ponad 17 lat zadziwia publiczność w całej Polsce oraz Europie. Występował m.in. dla reprezentacji Polski w piłce nożnej czy samego prezydenta Andrzeja Dudy.

Warsztaty iluzji prowadzone przez Łukasza Ogonowskiego są to teatralne zajęcia w Osiedlowym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty” w Klubie „Akant” na Jarotach, które odbywają się w każdy czwartek w godz. 18.30 – 19.30. Podczas zajęć rozwijana jest kreatywność i wyobraźnia dzieci, budowana pewność siebie oraz odbywa się trening w wykonywaniu magicznych sztuczek. Zapraszamy na zajęcia dzieci od lat +6.  Kontakt tel. 507 673 421.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

KONKURS MUZYKI LUDOWEJ „JAWOR – U ŹRÓDEŁ KULTURY”

1 marca ruszył nabór zgłoszeń do kolejnej edycji konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, organizowanego przez Polskie Radio Olsztyn. Już po raz czwarty przed regionalną  i ogólnopolską publicznością zaprezentują się najzdolniejsi twórcy ludowi z Warmii i Mazur.

Zwycięzców poznamy 1 maja br. podczas finału regionalnego konkursu, który odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim podczas Święta Kultury Ludowej.

Idea konkursu

Konkurs muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury” ma na celu promocję kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie warmińsko-mazurskich artystów, twórców i wykonawców działających w obszarach związanych z kulturą ludową.

Ten konkurs jest jednym z najważniejszych wydarzeń promujących ideę pielęgnowania rodzimego folkloru, a także okazją do wyróżnienia i zaprezentowania szerokiej publiczności  talentu  naszych twórców, a niewątpliwie takich utalentowanych muzyków i śpiewaków mamy bardzo wielu mówi Leszek Sobański, prezes Radia Olsztyn.

Cztery kategorie Konkursu

Komisja Konkursowa, złożona ze specjalistów w zakresie muzyki ludowej i folkloru wyłoni laureatów regionalnych i przyzna nagrody w  pięciu kategoriach:

    • solista (śpiewak lub instrumentalista)
    • zespół lub kapela ludowa
    • dziecięcy lub młodzieżowy zespół ludowy
    • artysta ludowy (rękodzieło artystyczne)

W Konkursie Radio Olsztyn przewidziało następujące nagrody w każdej z kategorii:

– za zajęcie I miejsca podczas finału regionalnego: nagroda finansowa w wysokości 2000,00 zł brutto

– za zajęcie II miejsca podczas finału regionalnego: nagroda finansowa w wysokości 1500,00 zł brutto

– za zajęcie III miejsca podczas finału regionalnego: nagroda finansowa w wysokości 1000,00 zł brutto

Ponadto finaliści w każdej kategorii muzycznej otrzymają możliwość odbycia sześciogodzinnej sesji nagraniowej w Pro Studiu Radia Olsztyn.

Reprezentanci wybrani przez jury Konkursu podczas finału regionalnego wystąpią w ogólnopolskiej odsłonie konkursu „Jawor – u źródeł kultury” w Tokarni 18 czerwca 2023 r.

Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie upływa 31 marca 2023 r. Formularz zgłoszeniowy i regulamin Konkursu są dostępne na stronie internetowej www.radioolsztyn.pl

GIMNASTYKA 60+

GIMNASTYKA  60+

Klub Kultury „Na Górce” informuje o dodatkowych zajęciach 60+,  które odbywać  się  będą  w poniedziałki i środy w godzinach 11.30 – 12.30.  Pierwsze spotkanie  – 17.10.2022 r.  /poniedziałek/.

Kluby otwarte

OFERTA STAŁA KLUBÓW KULTURY SM „JAROTY”